Szafa na wymiar – jak samodzielnie ją zbudować?

Szukasz idealnej szafy do swojego domu, ale nie możesz się zdecydować na żadnego gotowca? A może by tak ją własnoręcznie zbudować? To wbrew pozorom nic trudnego! Z nami samodzielnie postawisz upragniony mebel na wymiar nawet jeśli do tej pory konstruowanie nie było Twoją najmocniejszą stroną.  

Budowa szafy krok po kroku 

Szafa jest niezbędnym elementem każdego domu. Jeśli jednak nie znaleźliśmy takiej, która w stu procentach spełnia nasze oczekiwania, można pokusić się o jej wybudowanie. Plusem szaf na wymiar nie tylko jest możliwość dopasowania ich do siebie i swoich preferencji, ale także szansa wykorzystania każdego cennego centymetra dostępnej powierzchni – od ściany do ściany i od sufitu do podłogi.  

Pierwszym krokiem jest wybór i dokładny pomiar miejsca. Kolejny to zamówienie dociętych na wymiar płyt meblowych w upragnionym kolorze i wykończeniu. Można wybrać te surowe, jednak lepszym pomysłem będą laminowane płyty wiórowe, z których stworzymy szkielet szafy, a także półki. Do połączenia wszystkich elementów trzeba wyposażyć się we wzmacniające całość kołki i specjalny, przeznaczony do drewna klej lub wkręty do drewna i specjalne uchwyty, na których będą opierać się montowane elementy. Trzeba pamiętać o przytwierdzeniu całej konstrukcji np. przy pomocy konfirmantów bezpośrednio do ściany, dzięki czemu będzie naprawdę stabilna. 

Ostatnim krokiem jest montaż frontów, które można wybrać spośród wielu materiałów. Poza matowymi lub lakierowanymi płytami meblowymi sprawdzą się też tworzywa sztuczne, a także szkło oraz odbijające światło lustra. Aby jednak móc je otwierać trzeba zdecydować się, czy wolimy drzwiczki uchylne, czy też przesuwne. W pierwszym przypadku niezbędne będą regulowane zawiasy, z kolei w drugim należy zadbać o takie artykuły jak prowadnice, odbojniki, uchwyty oraz  rolki do szaf przesuwnych, które umożliwią ich wygodne przesuwanie. 

Akcesoria, które mogą się przydać 

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza szafa była maksymalnie praktyczna, należy mądrze rozplanować jej wnętrze. Nie wystarczą same półki, przeciwnie! O wiele bardziej funkcjonalne od nich są wyciągane szuflady, o które warto wzbogacić swój mebel, np. na niższych poziomach, a zagwarantują nam wygodny wgląd nawet w najdalszy kąt. Świetną alternatywą dla nich są zdecydowanie lżejsze kosze, które doskonale nadają się do przechowywania lekkiej bielizny i różnych akcesoriów. Do wyposażenia swojej szafy można też dodać wysuwane witryny, w których ukryjemy cenne rzeczy takie jak biżuteria, czy zegarki. 

Nadzwyczaj dobrze sprawdzają się również drążki, które można wykorzystać do powieszenia każdego typu ubrań. Do tego na rynku znaleźć można specjalne wieszaki, które dedykowane są np. kreacjom maxi lub spodniom, więc bez problemu uporamy się z każdym typem garderoby. Plusem tego rozwiązania jest nie tylko łatwa dostępność do każdego ciucha i przeglądania szafy niczym w ulubionym sklepie, ale także to, że w ten sposób przechowywane rzeczy zdecydowanie mniej się mną, niż po złożeniu w klasyczną kostkę.