Czy warto malować natryskiem hydrodynamicznym?

Technologia malowania natryskiem hydrodynamicznym pojawiła się stosunkowo niedawno, ale zdążyła już zyskać wielu zwolenników. Jeśli zastanawiasz się, czy warto w ten sposób malować, przeczytaj ten artykuł.

Na czym polega malowanie natryskiem hydrodynamicznym?

Malowanie natryskiem hydrodynamicznym polega na wykorzystaniu dyszy natryskowej, podłączonej do specjalnego agregatu malarskiego. Pompa tłoczy materiał pod wysokim ciśnieniem (niekiedy ponad 200 barów), natomiast odpowiednio dobrana dysza z otworami pozwala na precyzyjną aplikację.

Wspomnianą technikę nazywa się niekiedy malowaniem natryskiem Airless. Ten rodzaj nakładania farby sprawdza się w przypadku różnych powierzchni. Możesz malować natryskowo ściany, na których znajduje się gładź gipsowa, ale nie tylko. W ten sam sposób z powodzeniem pomalujesz nierówne powierzchnie, na przykład boazerię, tynki ozdobne czy sztukaterię.

Dlaczego warto malować natryskowo?

Fachowcy zauważają, że wykorzystanie agregatu hydrodynamicznego znacznie przyspiesza pracę. Nowoczesne urządzenia mają ogromną wydajność nominalną i pozwalają na pokrycie materiałem malarskim od 100 do nawet 300 m2 w czasie jednej roboczogodziny. Warto zaznaczyć, że niektóre mocne agregaty bez trudu obsłużą dwie pompy jednocześnie, co stanowi ogromny atut, gdy czas na realizację zlecenia jest ograniczony.

Malując natryskowo, pokryjesz powierzchnię równo i precyzyjnie, ponieważ w czasie nakładania materiału powstaje delikatna mgiełka. W ten sposób odparowuje część rozpuszczalnika, a pozostałe cząsteczki lepiej przyczepiają się do podłoża. Przy tym zaoszczędzisz do kilkunastu procent farby.

Oczywiście malowanie natryskiem Airless wymaga poniesienia pewnych kosztów. Agregat hydrodynamiczny i komplet dysz to specjalistyczny sprzęt, o wiele droższy od tradycyjnych narzędzi malarskich. Jednak zakup urządzenia renomowanego producenta stanowi doskonałą inwestycję w rozwój firmy remontowo-budowlanej.

Jakie farby do malowania natryskowego?

Teoretycznie większość farb nadaje się do malowania natryskiem. Nie oznacza to jednak, że możesz wybierać zupełnie bezkrytycznie. Lepiej unikać najtańszych produktów nieznanych producentów. Ich jakość może budzić zastrzeżenia.

Pewnikiem są farby do ścian i sufitów marki Dulux Professional. Te wysokiej klasy produkty doskonale sprawdzają się w czasie malowania natryskiem hydrodynamicznym. Pamiętaj przy tym, aby przed rozpoczęciem prac zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu aplikacji. Znajdziesz je w karcie technicznej produktu.

Jak wybrać dyszę do natrysku hydrodynamicznego?

Zastosowanie odpowiedniej dyszy to klucz do efektywnego malowania natryskiem hydrodynamicznym. Parametrami charakteryzującymi dysze malarskie są średnica otworu i kąt rozwarcia. Na przykład dysza o kącie rozwarcia 10 stopni pozwala na malowanie pasa o szerokości ok. 5 cm.

Wybierając dyszę, weź pod uwagę także:

  • Używane ciśnienie robocze;
  • Lepkość stosowanego materiału;
  • Kształt i rozmiar malowanego obiektu.

Duża szerokość natrysku jest doskonała w czasie prac wielkopowierzchniowych. Z drugiej strony, obsłużenie szerokiego strumienia wymaga użycia mocnej pompy, która wytwarza odpowiednio wysokie ciśnienie.

Jeśli chodzi o malowanie w pomieszczeniach standardowych rozmiarów, na przykład w domu, wystarczy niezbyt szeroki strumień farby, rozprowadzany w odległości 15-20 cm od powierzchni.

Czy można malować natryskiem bez doświadczenia?

Na początku brak doświadczenia może być przeszkodą, ponieważ malowanie natryskiem wymaga umiejętnego prowadzenia strumienia farby. Chodzi o to, aby materiał rozpylać w linii prostej z pistoletu skierowanego prostopadle do powierzchni. Malowania nie można przerywać, aby nie tworzyć trudnych do usunięcia zacieków.

Potrzeba też dobrej organizacji miejsca pracy. Sporo czasu pochłania przygotowanie pomieszczenia do malowania, w tym dokładne oklejenie podłóg i listew.

Z tego względu eksperci Dulux Professional podpowiadają, aby pierwsze kroki w tej technice stawiać w pomieszczeniach mało uczęszczanych. Jeśli tak zrobisz, szybko nabierzesz wprawy i docenisz malowanie z wykorzystaniem agregatu hydrodynamicznego.

Wypróbuj malowanie natryskiem hydrodynamicznym

Malowanie natryskiem wymaga dostosowania agregatu, dyszy oraz materiału do rodzaju realizowanego zlecenia. Oprócz tego trzeba opanować prawidłową technikę, ale ten wysiłek się opłaca. Z nawiązką rekompensuje go szybkość i wygoda realizacji. Kiedy pojawi się taka możliwość, wypróbuj natrysk hydrodynamiczny, wykorzystując wydajne farby marki Dulux Professional.