Butla z gazem – jak się z nią bezpiecznie obchodzić w domu?

Butla z gazem wciąż jest popularnym źródłem ciepła w domach jednorodzinnych. To częsty wybór osób, które mają przestrzeń, aby zbudować solidną instalację gazową i stosowny zbiornik na płynny gaz. Czasem decyzję determinuje z kolei brak miejsca na przechowywanie węgla czy drewna. Ogrzewanie domu gazem pochodzącym z butli jest w pełni bezpieczne. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej przy produkcji takich zbiorników. Należy się jednak z nimi odpowiednio obchodzić.

Ogrzewanie gazowe z butli – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Przed zakupem butli z gazem musisz wiedzieć, że te wykonane ze stali mają tzw. okres legalizacji, który standardowo wynosi 10 lat. Po upływie tego czasu konieczne jest przetestowanie sprawności jej działania, ewentualna modyfikacja i ponowne wdrożenie do użytku. Informację o dacie ważności butli oraz jej legalizacji zawsze znajdziesz na tabliczce znamionowej. Jedynie butle w okresie ważności mogą być wykorzystywane bez obaw o ryzyko wycieku czy innej nieszczelności.

Kluczem do sukcesu jest także właściwie przechowywanie butli z gazem. O jakich zasadach warto pamiętać?

  • Nie przechowuj butli w warunkach, które mogą ją uszkodzić, np. w pobliżu substancji silnie korodujących.
  • Nie przechowuj butli w sąsiedztwie powierzchni promieniujących ciepło w odległości mniejszej niż 1,5 m.
  • Zadbaj o to, aby temperatura w pomieszczeniu z butlą z gazem nie przekraczała 35°C.
  • Nie stosuj butli z gazem płynnym w budynkach mających połączenie z siecią gazową.
  • Nie ustawiaj butli w miejscu silnie nasłonecznionym.
  • Nie przechowuj butli w pobliżu materiałów łatwopalnych.
  • Nie przechowuj w jednym lokalu więcej niż dwóch butli 11 kilogramowych obok siebie.
  • Butla z gazem powinna stać z daleka od liczników elektrycznych czy gniazd wtykowych.
  • Butla zawsze powinna stać pionowo i zostać zabezpieczona przed przechyleniem czy przewróceniem.

Jakie są nowoczesne butle gazowe?

Choć stalowa butla z gazem wciąż powszechnie występuje na rynku, nowoczesne technologie pozwalają dostawcom gazu płynnego na stworzenie rozwiązań na miarę nowej generacji. Przykładem może być butla AmeriGas NANO. To urządzenie niemal o połowę lżejsze od wersji ze stali. Do jej zakupu zachęca także łatwość obsługi – dzięki szybkozłączce można ją sprawnie podłączyć bez żadnych narzędzi. Także sam wygląd butli AmeriGas NANO przekonuje – zwłaszcza tych, którym zależy na rozwiązaniach nie tylko ekonomicznych, ale również estetycznych.

Gaz jako źródło ogrzewania może być nawet pięć razy wydajniejszy niż pozostałe surowce. Dzięki swoim właściwościom jest również optymalny w kontekście suszenia, gotowania czy właśnie ogrzewania. Jeśli zdecydujesz się na to źródło ciepła, pamiętaj o zasadach korzystania z butli z gazem zarówno podczas jej transportu, jak i po podłączeniu. Bezpieczeństwo twojego domu zależy przede wszystkim od ciebie!