Czym są defektoskopy i do czego służą?

Defektoskopy to urządzenia, które znajdują mnóstwo zastosowań w naprawdę wielu dziedzinach życia. Wykorzystuje się je między innymi w budownictwie, przy kontroli instalacji, czy w trakcie sprawdzania stanu różnych maszyn. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele. A do czego służą? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule poniżej.

Co to są defektoskopy?

Na początku zaznaczmy, że defektoskopia jako taka jest całym obszernym działem badań nieniszczących, obliczonych na zlokalizowanie i oszacowanie ewentualnych problemów w wewnętrznej strukturze materiału. A konkretnie problemów wynikających z jego nieciągłości. O czym dokładnie mowa? Chociażby o rozmaitych szczelinach, pęcherzach powietrza, zgrubieniach, odkształceniach, czy wreszcie szkodach wynikających z postępującej korozji surowca.

Defektoskop, jako urządzenie służące do wykonywania wyżej opisywanego badania, bazuje na ultradźwiękach. Stworzenie tego rodzaju analizatora ma swoje korzenie jeszcze w XIX wieku, kiedy to prowadzono badania nad rozchodzeniem się fal wewnątrz ciał stałych. Od tego czasu minęło jednak wiele lat. Dziś defektoskopy są łatwym do zdobycia urządzeniem, które stosuje się w wielu dziedzinach i branżach, zaś same urządzenia przeszły ewolucję od defektoskopów lampowych, do ich obecnych, bardziej zaawansowanych technologicznie odpowiedników.

Co więcej – obecnie urządzenia te są mniejsze, bardziej poręczne, a często też wyposażone w dodatkowe funkcjonalności.

Warto jeszcze dodać, że choć tutaj zostały omówione defektoskopy oparte na ultradźwiękach, nie są one jedyną możliwą opcją. Oprócz nich w różnych zastosowaniach można się natknąć również i na oprzyrządowanie innego typu. Mowa tu chociażby o defektoskopach termograficznych, elektromagnetycznych, penetracyjnych oraz radiologicznych. Czemu więc główny nacisk w tym artykule został położony właśnie na urządzenia ultradźwiękowe? Głównie ze względu na ich popularność. Tą zaś zdobyły za sprawa faktu, iż są lekkie, łatwe w obsłudze i bezpieczne dla użytkowników.

Co mogą badać defektoskopy?

Szerokość możliwych zastosowań jest ogromna, od betonu oraz stali, przez tworzywa sztuczne, aż po ceramikę i drewno. Wykonane w ten sposób badania pozwalają ustalić, czy w materiale nie doszło do powstania mikrouszkodzień, ubytków, stwardnień lub pęcherzyków gazowych.

W praktyce defektoskop to urządzenie, które nieraz jest stosowane do identyfikacji takich problemów, jak postępująca wewnątrz obiektu korozja, ale też do kontroli jakościowej, sprawdzania, czy materiał zachowuje spójność i wytrzymałość, ale tez do szacowania tego, jak szeroki jest właśnie sprawdzany obiekt.

Jak wybrać dobry defektoskop?

Tę kwestię można omówić na przykładzie modelu UT8000. To urządzenie zasilane bateryjnie, niewielkie i dzięki temu bardzo mobilne. Odpowiednia obudowa zapewnia odporność na wilgoć i pył (IP67). Obudowa ta zresztą jest odporna również i na lekkie wstrząsy oraz obicia, dzięki czemu urządzenie pozostaje bezpieczne nawet wtedy, gdy jest wykorzystywane w trakcie prac budowlanych czy w zakładzie przemysłowym.

Warto również dodać, iż ogromną zaletą urządzenia UT8000 jest czas jego pracy. Ten zaś wynosi około 5 godzin na bateriach typu AA. To dość długo, aby wykonywać serię dokładnych testów.

Dużym ułatwieniem jest i to, że zebrane informacje można wysyłać za pomocą szyfrowanej transmisji bezpośrednio na tablet, na którym można prowadzić analizę danych i porównywać je z oczekiwanym wzorcem oraz z normami, oceniając, czy dany odczyt mieści się w normach, czy też wymaga dalszego zainteresowania się ze strony kontrolującego pracownika.