Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – jaki typ osłon okiennych wybrać?

Obecnie istnieje ogromny wybór produktów służących do ochrony pomieszczeń przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, które są dostępne w różnych kolorach, wzorach i kształtach. Wśród nich wyróżniają się zwłaszcza żaluzje fasadowe oraz rolety zewnętrzne. Który model skuteczniej spełnia to zadanie?

Żaluzje fasadowe i ich najważniejsze zalety

Żaluzje fasadowe zwane również żaluzjami zewnętrznymi blokują dopływ słońca do pomieszczenia oraz poprawiają wygląd zewnętrzny budynku jeśli są dobrane w odpowiedni sposób. Do ich produkcji wykorzystuje się trwałe i nowoczesne materiały tj. aluminium czy blacha ocynkowana, dzięki czemu służą długie lata nawet przy kapryśnej aurze. Zaciemniają pomieszczenia w większym stopniu niż rolety, gdyż ich lamele można obracać pod kątem 180 stopni w zależności od intensywności i kąta padania światła. Sam proces regulacji żaluzji fasadowych nie jest skomplikowany, a niektóre modele są wyposażone w napęd elektryczny znacznie ułatwiający to zadanie. Są w stanie pochłonąć nawet 80% energii słonecznej.

Rolety zewnętrzne – ochrona przed słońcem i hałasem

Profile rolet zewnętrznych produkuje się z PCV, metali lub materiałów typu screen, które wykazują się odpornością na działanie słońca i wilgoci. Składają się z płótna poruszanego za pomocą prowadnic w górę i w dół, które w razie potrzeby chowa się do specjalnej rolki. Zapewniają prawie stuprocentową ochronę dostępem promieni słonecznych oraz hałasem, gdyż wykazują się dużą izolacją akustyczną. Dodatkowo pomagają zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i wzrokiem wścibskich sąsiadów, a w zimie zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia. Montuje się je nie tylko na fasadach domów prywatnych, ale i budynków przemysłowych i handlowych.

Rolety czy żaluzje zewnętrzne – co jeszcze warto wiedzieć, planując zakup?

Wybór konkretnego rodzaju osłon powinno się dostosować do indywidualnych potrzeb. Choć obydwa rozwiązania wydają się być idealne, należy wziąć pod uwagę również inne kwestie. Watro wiedzieć, że żaluzje fasadowe mimo wyższej ceny mają większy potencjał aranżacyjny. Można je zamontować również na starszych, poddawanych renowacji budynkach, natomiast instalację rolet trzeba zaplanować jeszcze podczas wznoszenia domu. Dodatkowo żaluzje zewnętrzne pozwalają na ograniczeniu dopływu promieni słonecznych przy zachowaniu optymalnego oświetlenia pomieszczenia, więc w upalne, letnie dni domownicy nie są skazani do siedzenia w całkowitej ciemności. Więcej informacji na temat systemów żaluzji zewnętrznych można uzyskać na stronie https://sunfas.pl/.