Korekcyjne okulary ochronne – bezpieczeństwo i komfort pracy

Korekcyjne okulary ochronne zapewniają pracownikom bezpieczeństwo pracy połączone z dokładnością widzenia. Okulary ochronne zapobiegają urazom narządu wzroku, co czyni je jednym z warunków bezpieczeństwa osobistego pracowników.

Korekcyjne okulary ochronne – przeznaczenie

Ocena ryzyka związanego z pracą na konkretnym stanowisku jest warunkiem doboru właściwej ochrony wzroku. Narząd wzroku narażony jest na wiele niebezpieczeństw, spośród których najbardziej powszechne są urazy spowodowane odłamkami i odpryskami. Równie groźne jest różnego rodzaju promieniowanie oraz inne czynniki termiczne, chemiczne i biologiczne.

Ogromną zaletą korekcyjnych okularów ochronnych jest brak konieczności stosowania okularów ochronnych nakładanych na okulary korekcyjne pracownika. Rozwiązanie takie skutkowało ograniczeniem pola widzenia pracownika, a co za tym idzie, narażało go na niebezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków.

Ochrona oczu w miejscu pracy – różne kategorie zagrożeń

Aby poprawnie dobrać korekcyjne okulary ochronne, należy zidentyfikować wszystkie rodzaje zagrożeń występujące na danym stanowisku pracy. Ochrona przed urazem mechanicznym, powodowanym przez odłamki, odpryski i iskry, wymaga zastosowania oprawek posiadających osłony na bokach i od strony czoła. Warto również zakupić modele posiadające kanały wentylacyjne. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym wymaga zastosowania adekwatnych filtrów i powłok ochronnych. Niebezpieczne substancje chemiczne i biologiczne wymuszają użycie opraw zupełnie odcinających narząd wzroku od zewnętrznego środowiska.

Wiodący producenci korekcyjnych okularów ochronnych gwarantują najwyższą jakość soczewek, oprawek i materiałów, zgodnych z europejską normą, wyznaczającą wymagania odnoszące się do indywidualnych środków ochrony wzroku. Przykładem takiego producenta jest firma SafetyLine https://safetyline.pl/okulary-ochronne-korekcyjne/, której ochronne okulary korekcyjne, posiadają niezbędne certyfikaty i spełniają europejskie normy BHP.

Jak dobrać korekcyjne okulary ochronne?

Wybór właściwych korekcyjnych oprawek ochronnych obejmuje zarówno badanie optometryczne, dobór typu i mocy soczewki, jak i dopasowanie oprawy. Komfort i bezpieczeństwo pracy są możliwe dzięki indywidualnie dopasowywanym okularom.

Typ soczewek korekcyjnych, montowanych w oprawach, dobierany jest zgodnie ze wskazaniami medycznymi. W oprawie umieszcza się soczewki: jednoogniskowe, dwuogniskowe, wieloogniskowe, sferyczne lub asferyczne. Możliwe jest także zamontowanie szkieł fotochromowych, dostosowujących się do natężenia światła.

Wybierając korekcyjne okulary ochronne należy także pamiętać o klasie optycznej i powłoce antyrefleksyjnej. Klasa optyczna wyznacza czas noszenia soczewek. Powłoka antyrefleksyjna  umożliwia wyraźniejsze widzenie, dzięki redukcji odblasków.