Profesjonalny sprzęt geodezyjny

Przedstawiciele grupy zawodowej geodetów kojarzą się przeważnie z wykonywaniem pomiarów na budowach. Taka nazwa została wprowadzona ponad dwa tysiące lat temu przez znanego Arystotelesa. Niemniej jednak za ojca naszej rodzimej kartografii uznawany jest pewien krakowski kanonik. Ten człowiek wykonał na początku szesnastego wieku mapę Polski w formie drzeworytu. Niemniej jednak od czego czasu dużo się zmieniło.

Geodeci pracują w terenie

W dzisiejszych czasach każdy geodeta większość czasu spędza w terenie. Musi po prostu dojechać do klienta lub na miejsce budowy. Niemniej jednak za biurkiem też trzeba trochę posiedzieć. Wszystko zależy od aktualnych zleceń. Mimo upływu lat kartografia nadal stanowi część obowiązków geodety. Tłumacząc z języka greckiego, słowo geodezja, oznacza dzielenie ziemi. Bardzo często trzeba jednak podzielić inne nieruchomości. Wszyscy przedstawiciele tej grupy zawodowej muszą być nie tylko wykształceni. W dzisiejszym świecie najważniejszy jest nowoczesny sprzęt. Innowacyjne lokalizatory satelitarne bardzo dokładnie wymierzą granicę pomiędzy poszczególnymi działkami.

Czym zajmuje się geodeta

Obecnie bardzo często geodeta wchodzi na budowę pierwszy i ostatni z niej schodzi. Koniecznie trzeba wspomnieć, że taka praca jest bardzo odpowiedzialna. Wszystkie błędy i potencjalne pomyłki mogą być bardzo kosztowne. Dlatego właśnie każdy geodeta musi wykazywać dużą precyzją. W przypadku dużych inwestycji mała niedokładność pomiarów może zrobić ogromną różnicę. Nie można narażać inwestorów na dodatkowe koszty. Mała pomyłka kosztować może grube tysiące złotych. Ten zawód jest też bardzo ciekawy, ponieważ łączy pracę za biurkiem z pracą w terenie. Pomiary wysokościowe i podziały nieruchomości to tylko niektóre zadania geodety. Przy budowie wysokiego budynku przedstawiciel tego zawodu musi pracować na wysokościach. Osoby, które mają lęk wysokości, raczej powinny pomyśleć o innym zajęciu.

Geodeta w każdym starostwie powiatowym

Ktoś musi prowadzić powiatowy zasób kartograficzny. W związku z tym każdy geodeta może znaleźć pracę w samorządzie gminnym i powiatowym. Geodezja należy bowiem do administracji rządowej. To właśnie dlatego w każdym starostwie jest geodeta powiatowy. Przedstawiciele tej właśnie grupy zawodowej mogą też liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Profesjonaliści nie pracują raczej za najniższą stawkę godzinową. Niemniej jednak trzeba najpierw skończyć odpowiednią szkołę i uzyskać odpowiednie uprawnienia. W końcu deregulacja przeprowadzona kilka lat temu nie obejmowała niektórych zawodów.