Jak urządzić wygodny taras?

Posiadanie tarasu w domu to prawdziwy luksus, zwłaszcza w miesiącach wiosennych i letnich. Jeśli potrzebujesz pomysłów na dekorację tarasu, odkryj ciekawe opcje, które pokazujemy w poniższym artykule.

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń w domu, przed rozpoczęciem dekorowania tarasu należy zastanowić się, jak zamierzamy wykorzystać tę przestrzeń. Na przykład, jeśli masz przestrzeń, możesz urządzić na tarasie coś w rodzaju jadalni na świeżym powietrzu lub wręcz przeciwnie, możesz umieścić na tarasie tylko kilka mebli tarasowych, które wystarczą, aby się tam zrelaksować i miło spędzić czas.

Pierwszą rzeczą, którą należy zdecydować podczas dekorowania tarasu jest styl, a można wybrać między tarasem śródziemnomorskim o świeżym i naturalnym wyglądzie; minimalistyczne tarasy, z prostym, ale nowoczesnym stylem dekoracji; styl rustykalny, idealny dla farm lub domów wiejskich; taras zen, aby osiągnąć spokój; i taras vintage, z meblami typowymi dla lat czterdziestych.

Kluczową kwestią, która wyznaczy styl wystroju tarasu, jest wybór materiałów. Drewno jest bez wątpienia najpopularniejszym materiałem do dekoracji przestrzeni zewnętrznych, ponieważ oferuje eleganckie i wyrafinowane wykończenie. Jeśli chcesz odzwierciedlić bardziej nowoczesny styl, zawsze możesz połączyć rodzaj drewna, który lubisz, z białymi meblami lub tekstyliami. Jest to idealna opcja, aby nadać minimalistyczny akcent tarasowi. Dla znacznie bardziej rustykalnej koncepcji można również wykorzystać bambus, który jest również bardzo ekonomiczny. Bambus wygląda świetnie w letniej aranżacji tarasu – w innym wpisie poznasz więcej wskazówek na temat aranżacji tarasu latem.

Meble na taras powinieneś dobrać do przestrzeni, którą dysponujesz, a przede wszystkim do swojego osobistego gustu. Najważniejsze jest, aby wybrać meble wygodne, praktyczne i wytrzymałe, ponieważ powinny być utrzymywane w dobrym stanie niezależnie od warunków atmosferycznych. Nie należy również przeciążać całej przestrzeni meblami, zastosuj zasadę „więcej znaczy mnie” i wybierz tylko te, które będą przydatne na co dzień.

Jeśli Twój taras jest mały, możesz po prostu dodać kilka ładnych krzeseł i mały stolik, aby cieszyć się tam dobrą pogodą. Jeśli natomiast dysponujesz większą przestrzenią, nie wahaj się umieścić kilku wygodnych foteli, a nawet sofy z poduszkami wokół stołu, który będzie służył jako miejsce spotkań i relaksu jednocześnie. Oczywiście duże tarasy pozwalają na umieszczenie znacznie większej ilości mebli i pięknych uzupełnień, takich jak fontanny, duże donice, pergole, lampy zewnętrzne itp. W każdym przypadku upewnij się, że meble takie jak krzesła i stoły są dobrze chronione przed słońcem, aby zapewnić komfort.