Piec akumulacyjny a ogrzewanie domu, czy to się opłaca?

Na czym polega ogrzewanie akumulacyjne?

Choć mogłoby się wydawać, że ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych, kupując grzejnik akumulacyjny dynamiczny dobrej jakości, istnieje szansa na znaczne obniżenie naszych rachunków za prąd.

Różnica pomiędzy tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym a akumulacyjnym polega na tym, że do tego drugiego wykorzystuje się dedykowany piec, którego zadaniem jest gromadzenie i utrzymanie ciepła. Jest to możliwe, dzięki temu, że piec wyposażony jest w szereg grzałek oraz cegły umożliwiające zachowanie wysokiej temperatury. Na wnętrze pieca składa się także specjalistyczne wypełnienie termoizolacyjne umożliwiające utrzymanie wysokiej temperatury przez dłuższy czas. Dzięki takiemu rozwiązaniu nagromadzone ciepło może być użyte do ogrzania mieszkania w dogodnym momencie.

Jak działa elektryczne ogrzewanie akumulacyjne?

Działanie pieca akumulacyjnego polega na pobraniu energii elektrycznej, która zostaje przekształcona w energię cieplną w określonym czasie- zazwyczaj przez kilka godzin. Przez resztę dnia piec jest w stanie oddawać ciepło, które zostało w przeciągu tych kilku godzin skumulowane. Aktualnie w asortymencie sklepów budowlanych oraz AGD znajdziemy dwa rodzaje grzejników akumulacyjnych:

  • Statyczne, gdzie ciepło jest kumulowane, ale nie ma możliwości kontroli procesu oddawania ciepła. Tego typu grzejnik akumulacyjny ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje do czasu, aż ostygnie.
  • Dynamiczne należą do nich grzejniki akumulacyjne, w których możemy kontrolować proces oddawania ciepła.

Czy ogrzewanie akumulacyjne ma sens?

Elektryczne grzejniki akumulacyjne ze względu na swoją dużą pojemność cieplną, mają możliwość pobierania energii i kumulowania ciepła przez określony czas. Dlatego sprawdzą się one w budynkach mieszkalnych, gdzie instalacja cieplna została wyposażona w dwutaryfowy licznik, co pozwala znacząco obniżyć koszty ogrzewania mieszkania.

Na czym polega działanie licznika dwutaryfowego?

Korzystając z elektrycznej metody ogrzewania mamy możliwość rozliczenia się z zakładem energetycznym w systemie dwutaryfowym. W uproszczeniu polega to na tym, że energia elektryczna zawiera dwie stawki- wyższą i niższą w zależności od pory dnia. Możliwość tańszego korzystania z prądu istnieje w godzinach od 22:00 do 6 rano oraz pomiędzy 13:00, a 15:00. Ogrzewanie akumulacyjne daje nam możliwość wykorzystania tańszej energii elektrycznej, przy jednoczesnym późniejszym oddawaniu ciepła. Dlatego jest to optymalna opcja ogrzewania w przypadku osób mających możliwość korzystania z systemu dwutaryfowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie realnie obniżyć koszty zużycia prądu.

Pomimo wielu niepodważalnych zalet grzejników elektrycznych warto pamiętać, że powinny być one umieszczane tylko na odpowiednio wytrzymałych ścianach, a ich montażu powinien się podjąć wyłącznie wykwalifikowany elektryk.